על מה חשוב להקפיד לפני רכישת ברז:

כאשר אתם משפצים את הבית ומחדשים את חדר האמבטיה, או את המטבח, כדאי לא להשאיר את בחירת הברזים לסוף. קיימים כל כך הרבה חידושים בתחום, כך שרצוי כי בחירת הברז תהיה לפני התקנת הצנרת ומשטחי העבודה ולפני חיפוי הקירות.

קודם כל, עם מי כדאי להתייעץ? קחו בחשבון כי האינסטלטור וקבלן השיפוצים שלכם, לרוב יעדיפו להמליץ לכם על מוצרים שקל להם יותר להתקין, בשנים האחרונות קיימים חידושים רבים והיצע הברזים גדול מאוד. מומלץ להגיע לאחר שהתרשמתם וקיבלתם מושג ממגוון האפשרויות באולמות תצוגה השונים וביררתם מה בדיוק מתאים לצרכים העיצוביים שלכם.

סוגי הברזים העיקריים:

ברז קונבנציונלי (שתי ידיות): הברז הקלאסי עם שתי ידיות, אחת לוויסות המים הקרים והשנייה לוויסות המים החמים. מיועד לשימוש בעיקר כברז קיר ומצוי בבתים הוותיקים, קל לתפעול והחזקה. היום בדרך כלל מוחלף לברז מיקסר בעל ידית הפעלה אחת.

ברז ידית אחת (מיקסר):זהו סוג הברז הפופולארי ביותר, שכולל ידית הפעלה אחת וניתן לווסת בעזרתו בקלות רבה את טמפרטורת המים, מגיע במגוון סגנונות רחב ובעיצובים שונים ומתאים לכל סוגי הכיורים והאמבטיות.

ברז קיר: זהו ברז שמותקן על הקיר שמעל הכיור ולא כברז פרח המותקן על משטח הכיור או על הכיור עצמו. הברז קל מאוד לתחזוקה ולהחלפה. בדרך כלל בבתים חדשים לא יותקנו ברזי קיר אלא ברזי פרח. 

ברז נשלף או ברז פרח גבוה: הברזים אלו מתאימים בעיקר לאזור המטבח ומאפשרים תפעול פונקציונלי וקל לשימוש ולנקיון, בסביבת כיור המטבח. 

אינטרפוץ: מערכת לשימוש במקלחות ואמבטיות בידה והפעלת מוטות פינוק. המערכת מורכבת בתוך הקיר וקיימים סוגים שונים הממוינים לפי מספר יציאות המים. 3 דרך – שתי כניסות מים ויציאה אחת. 4 דרך – שתי כניסות מים ושתי יציאות מים. 5 דרך – שתי כניסות מים ושלוש יציאות מים. כמו כן קיים גם אינטרפוץ אינטגרלי שמיועד לשימוש עם פיה לכיור רחצה.

רכישת ברז מצריכה מחשבה ותכנון מקדים חשוב לבחון את אופי ההתקנה, קיימים ברזים שמותקנים על הקיר וברזים המותקנים בגובה המשטח/כיור, כאשר צנרת הברז ממוקמת מתחת לשיש ומצריכה מקום מיוחד לכך. חשוב להתאים את סוג הברז למשתמש. למשל, ברזים המיועדים לחדרי ילדים צריכים להיות פשוטים ונוחים לתפעול.

חובה לקחת בחשבון שרוב הברזים הם בעלי גימור ניקל כרום שבטיפול ואחזקה נכונה יחזיקו  מעמד לטווח ארוך.

מכיוון שלעתים ההתקנה מסובכת, ואנו לא מעוניינים לקרוא שוב ושוב לבעל מקצוע שיחליף עבורנו את הברז, חשוב להקפיד לוודא שרוכשים מותג איכותי של חברה מוכרת שיש לה שירות לקוחות וכמובן נותנת אחריות. חובה לבדוק מה האחריות כוללת, לרוב נהוג שעבור ברזים ניתנת אחריות של 5-7 שנים, כשמומלץ לבדוק שאין כל החרגות מעבר לשנת האחריות הראשונה ושהאחריות כוללת עלות ביקור טכנאי+חלקי חילוף(חלק מהחברות גובות תשלום ראשוני על ביקור הטכנאי). כשחברה מתחייבת לאחריות ארוכה ללא החרגות, זה מבטיח שהחברה תדאג לעמידות גבוהה יותר של המוצר.

כדי שהאחריות תהיה בתוקף, יש להקפיד על כללי ניקיון בהתאם להוראות היצרן. שימוש במסיר אבנית וחומרים תוקפים למיניהם יאפשרו ליצרן להסיר את האחריות עבור הברז. אי לכך, כדאי להימנע מניקוי באמצעות חומצות מלח וחומרים כימיים חזקים שפוגעים בציפוי הברז וגורמים לו להתקלף או לשנות את הגוון. ברגע שיש סימנים של אבנית או ירוקת ניתן לטפל בכך באמצעות חומץ בישול ביתי. פשוט למרוח באמצעות מטלית ולשטוף במים.